10. Vasco da Gama
Tento klub založili v Brazílii v roku 1898 portugalskí prisťahovalci. Do jeho názvu vložili meno Vasca da Gamu, jedného z najvýznamnejších moreplavcov a objaviteľov, ktorý prispel k rastu portugalskej koloniálnej ríše.
Úspechy slávneho cestovateľa má pripomínať aj logo klubu, ktorému dominuje portugalská veslová vojenská loď. Vasco da Gama je jeden z najslávnejších a v súčasnosti aj najlepších klubov Brazílie.
9. Liverpool FC
Liverpoolske logo patrí medzi tie najzaujímavejšie v Anglicku. Plamene po stranách predstavujú spomienku na mŕtvych fanúšikov pri nešťastí na štadióne Hillsborough v roku 1989.
Červeného vtáka, ktorý je najvýraznejšou súčasťou loga, tvorcovia prevzali z erbu mesta Liverpool. Druh operenca je už dlho predmetom diskusií, ale najčastejšie sa hovorí o kormoránovi.
Vrch loga zdobí časť brány štadiónu Anfield Road so slávnym heslom „You'll never walk alone“.
8. Guangzhou Evergrande FC
Je to jeden z najbohatších klubov Číny. Patrí realitnému gigantovi Evergrande. Klub založili už v roku 1958, ale až vlani tento tím prvýkrát vyhral čínsku ligu. V kádri Guangzhou je Argentínčan Darío Conca - jeden z najlepšie platených futbalistov sveta.
Červená a žltá sú tradičné čínske farby. Kvôli tomu si ich vybralo veľké množstvo čínskych klubov a Guangzhou nevynímajúc. Tiger v logu dal vzniknúť prezývke Juhočínske tigre.
7. AS Rím
Jeden z najslávnejších klubov sveta vďaka futbalovým úspechom. Ak by sa AS tak dobre nedarilo, na futbalovú mapu sveta by sa tento klub mohol dostať vďaka jednému z najzvláštnejších znakov.
Pre milovníkov histórie nie je potrebné príliš vysvetľovať, o čo v tomto logu ide. Romulus a Remus, legendárny zakladatelia Ríma, pijú mlieko vlčice, ktorá ich odchovala a zachránila im tak život. Preto je jedna z prezývok AS Rím Vlci (taliansky Lupi).
6. Arsenal FC
Už prvý znak Arsenalu z roku 1888 obsahoval delá. Zakladatelia klubu, miestni robotníci, sa inšpirovali logom miestnej štvrti Woolwich, ktorá má vo svojom erbe tri delá smerujúce na sever spoločne s tromi levími hlavami. Motív sa tam dostal vďaka skladu munície priamo v štvrti.
Keď sa Arsenal presunul v roku 1913 do Highbury, delá zo znaku klubu na pár rokov zmizli. Akonáhle sa zbraň na logo Arsenalu v roku 1922 vrátila, vznikla legendárna prezývka Gunners – kanonieri.
5. Portland Timbers
"Trámy" hrajú najvyššiu americkú súťaž Major League Soccer. Pri tvorbe loga mysleli na tradičný drevársky priemysel štátu Oregon a na farby jeho vlajky.
Na svoju prvú ligovú trofej Trámy stále čakajú. V minulej sezóne tím aspoň asociácia MLS ocenila trofejou Fair play za najnižší počet žltých a červených kariet v celej súťaži.
4. Le Mans FC
Le Mans je miestom svetovo presláveného dvadsaťštyrihodinového automobilového závodu. Avšak sídli tu aj druholigový klub Le Mans FC založený na začiatku dvadsiateho storočia.
Kôň na logu klubu vzdáva hold závodnej tradícii mesta, konkrétne predovšetkým silným automobilom.
3. Panama City Pirates
Panamskí Piráti nemajú dlhú históriu. Klub založili v roku 2007, takže je ešte len v plienkach.
Nemá zatiaľ príliš úspechov. Hrá štvrtú americkú ligu - teda najvyššiu amatérsku súťaž.
Zato má asi najšialenejšie logo v Amerike.
2. Orlando Pirates
Ďalší piráti pochádzajú z Južnej Afriky. Tento rok oslavuje Orlando Pirates už 75. výročie založenia a tým pádom sa radí medzi najstaršie kluby svojej krajiny.
Piráti sídlia v Sowete, slávnom ghette Johannesburgu, centre mnohých rasových nepokojov v dvadsiatom storočí.
1. Charleston Battery
Je to mladý americký klub, ktorý založili až v roku 1993. Hoci v názve má Battery, nejde o klasické batérie - v logu nájdeme skrížené kanóny.
Majú pripomínať rolu Charlestone (mesta v Južnej Karolíne) v americkej občianskej vojne. Tak tvrdí oficiálna verzia. Že by skôr čerpali z loga londýnskeho Arsenalu?
Komentáre